ח'ורה - בקרוב הסרט

November 26, 2014

נוסעים לח'ורה... אי שם ליד באר שבע. אנחנו מצלמים סרט על החממה. כשנפגשנו לפני כמה חודשים עם צוות ההפקה והצגנו להם את הפעילות שלנו, הם הודיעו לנו חד משמעית שחייבים לצלם סרט על הפרויקט בח'ורה. אז הסכמנו. 

סיפורנו בח'ורה מתחיל כשתי מרצות בפקולטה - צופיה רוזנר סלע ורקפת סיני מחליטות ללמד קורס על בניה בבוץ באחד מהישובים הבדואים בדרום. העלילה מסתבכת כשמתברר שהבדואים לא ממש רוצים לבנות בבוץ. 

המרצות והסטודנטים נאלצים לשנות את התכנית ולהציע פרויקטים - שאינם קשורים לבוץ - לביצוע במתחם המתנ"ס המקומי.

מתוך כל הפרויקטים שהציעו הסטודנטים, נבחרו - בשיתוף עם התושבים 3 פרויקטים. הפרויקט הראשון - והוא גם כוכב הסרט שלנו, עוסק במחזור מים שחורים (מי ביוב) והפיכתם למי השקיה. הפרויקט (של עדי תורן ודוד ארן) נבחר ויושם בשטח בסדנת בניה בת כמה ימים. הרבה אנשים טובים נרתמו לסיפור: ראש המועצה, מהנדס המועצה, מנהל המתנ"ס והצוות, יעל בן צבי - שהיא מומחית בתחום ועוד ועוד. התוצאה: שתי בריכות למחזור מים פועלות בשטח המתנ"ס ומשקות גינה ירוקה, צבעונית ופורחת לגאוותם הרבה של התושבים.

אז נסענו לבקר... למדנו שלהיות "פריק של הדבר" זה כנראה מדבק. הפרויקט הזה הצליח לחבר אנשים נהדרים יחד ולגייס מכל אחד את הכי טוב שיש לו... למדנו שלתת לקהילה כלים וידע, זה לפעמים ממש לבנות בקהילה עם הקהילה ועבורה. למדנו שהקהילה יודעת הכי טוב מה הכי טוב בשבילה... ולמרות הקושי זה בסוף WIN WIN.

הפרויקט בח'ורה, שבהתחלה לא כולם ידעו איך לעכל אותו, מכה גלים. כמעט כל יום פונה אלינו מישהו, שואל, מתעניין, מבקש לראות תמונות. שיתופי פעולה רבים צמחו ועוד יצמחו בעקבות הפרויקט.

חוץ מזה, ח'ורה זה ממש רחוק.

 

בתמונה: סט צילום בשטח המתנ"ס. ישי חינקיס, דנה וגמן ואמנון מקיקלופ הפקות מראיינים ומצלמים את עלי אבו אלקיעאן מנהל מתנ"ס ח'ורה

 

Please reload

© 2014 by Ruti Donag. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now