סיכום ביניים וסיבות לאופטימיות

January 4, 2015

שנת 2014 הסתיימה ובחודש מרץ תסתיים שנת עבודתי הראשונה בחממה. נראה כמו זמן טוב לסיכום ביניים קצר...

אז מה עשינו השנה?

 • קורסים - תמכנו ב- 19 קורסים בשנת 2014-2015. זה אומר שעשרות מרצים ומאות סטודנטים יצאו מהכיתה לשטח, פגשו קהילות אמיתיות, למדו להכיר את האנשים והמשתמשים, לבחון יחד איתם מהם הצרכים שלהם ולעבור תהליך תכנון משמעותי ומשתף. (1)

 • ליווי חברתי - התחלנו השנה בשיתוף פעולה עם תכנית הדגל של אוניברסיטת חיפה. גם תכנית הדגל, כמו החממה הוקמה באוניברסיטה בעקבות קול קורא של המל"ג. צוות התכנית, המגיע מרקע של עבודה קהילתית מסייע לנו ומכין אותנו לקראת העבודה עם הקהילות השונות. (2)

 • סטודיו א' - כמו שניסח את זה אחד מחברי הסגל - אדמת הפקולטה רעדה כשהוזמנו לפגוש, לראשונה בהיסטוריה של הפקולטה את הסטודנטים בסמסטר הראשון ללימודי הארכיטקטורה. למה זו רעידת אדמה? עד כה הדעה הרווחת היתה שסטודנטים בשנה א' צעירים מכדי להיחשף לעבודה עם קהילות. השנה, סגל הקורס חשב שנכון לחשוף את הסטודנטים כבר בתחילת לימודיהם לנושא, ומבחינתנו זה ממחיש שעברנו כברת דרך מתחילת דרכנו ועד היום.

 • שיתופי פעולה בטכניון - נפגשנו השנה עם חברי סגל ובעלי תפקידים בטכניון. בזכות הפגישות האלה נולדו מספר שיתופי פעולה מעניינים עם מהנדסים ללא גבולות, המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה, המרכז לחדשנות ועוד.

 • מחקר - אחת המטרות בשנה הקרובה היא להרחיב את המחקר. דוקטורנטית מהמחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה תתחיל בקרוב לכתוב עבודת דוקטורט על החממה. שלי כמובן ממשיכה בעבודת התזה שלה אודות תכנון מבוסס קהילה בישראל ואנחנו פועלות לקדם מחקר בנושא מיפוי קהילתי מבוסס טכנולוגיה.

 • המעבדה העירונית - בשנה שעברה התחלנו בפיתוח המעבדה העירונית - מודל המבוסס על דוגמאות מהעולם במסגרתו פועלים מספר קורסים בעיר אחת. הפרויקט פועל השנה בנשר וזוכה להתעניינות רבה ולחשיפה תקשורתית. הפרויקט יוצג בסוף השנה בערב גלריה בתל אביב. (3)

 • חיים בסרט - הפקנו סרט אודות עבודת החממה המספר את סיפורו של הקורס "תכנון ובניה בח'ורה". הגרסה הסופית תפורסם בעוד מספר ימים.

 • אתר החממה - הרחבנו את אתר החממה ואת התכנים המופיעים בו. כיום האתר מוצג ב- 3 שפות ומועלים בו חומרים באופן שוטף. הרחבת היקף התכנים באתר מביאה לחשיפה שבעקבותיה פונים אלינו אנשים מהארץ ומחו"ל בבקשה לשתף פעולה, להתייעץ ולקבל חומרים. (4)

 • פייסבוק - הגענו ל- 850 אוהדים בדף הפייסבוק. זה אומר שמאות אנשים מקבלים את העדכונים שלנו ונחשפים לפעילות החממה ולתכנים שאנו מעלים. (5)

 • תחרויות - מדי שנה אנו מעניקים פרסים לעבודות מצטיינות בתחום התכנון החברתי. הפרסים מוענקים בטקס פרסי הפקולטה ונותנים במה חשובה לעבודתנו ולעבודות הסטודנטים. השנה הוספנו שתי תחרויות: תחרות צילום המלווה את פרויקט המעבדה העירונית. התחרות פתוחה לכלל הסטודנטים בטכניון. תחרות נוספת היא פרסי המעבדה העירונית - חברת אלמוגים החליטה לתרום פרסים נדיבים  שיוענקו לסטודנטים שיציעו רעיונות מעניינים לפיתוח העיר נשר. (6)

 • בין הלוקלי לגלובלי - אנחנו עובדים כל השנה בקרב הקהילות המקומיות, אבל בוחנים גם מה קורה בעולם. בשנת 2014 הבאנו לטכניון את התערוכה הנודדת Living as a Form  והשנה אנחנו משתתפים בתערוכה מקוונת של המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק: Uneven Growth. התערוכה עוסקת ב- Tactical Urbanism והפרויקטים של החממה מוצגים בגאון צד פרויקטים מובילים מכל העולם. (7)

 • לסיום - התערוכה הנ"ל מוגדרת בטור של Aaron Betsky כאחד האירועים החשובים באדריכלות של שנת 2014. נחמד... בהחלט סיבה לאופטימיות לקראת השנה החדשה! (8)

 

שנה טובה, פוריה ומוצלחת!

 בתמונה: פרויקטים של החממה החברתית מוצגים בתערוכה UNEVEN GROWTH 

 

1 ראה דוח החממה לשנת תשע"ד, נספח א', עמ' 14.

2 תכנית הדגל של אוניברסיטת חיפה למאבק בהדרה ולקידום סולידריות חברתית.

3 קטעי עיתונות אודות המעבדה העירונית.

4 אתר החממה.

5 דף הפייסבוק של החממה.

6 תחרויות החממה.

7 Uneven Growth.

The Best and Worst Architectural Events of 2014/ Aaron Betsky 

 

Please reload

© 2014 by Ruti Donag. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now